GPQB All State Teams

At the end of every regular season beginning with the 2015-16 competition year, the GPQB blog has awarded the top five players in the state the status of first team all-state, and the next five second team all-state. These teams commemorate some of the hard work these students have put in excelling at academic competition such that they have gained respect across Pennsylvania as sharp minds and high achievers.

2015-2016 Teams

First Team All-State

  • Jake Deerin, Manheim Township High School
  • Gianni Manginelli, Pennsylvania Leadership Charter School
  • Ahan Patel, Manheim Township High School
  • Alex Schmidt, Lehigh Valley Academy
  • Saimun Shahee, Delaware Valley High School

Second Team All-State

  • Shayar Bhattacharjee, Manheim Township High School
  • Jack Chaillet, Winchester Thurston School
  • Joey Feffer, State College High School
  • Eli Kirk, DuBois High School
  • Mahima Kumara, State College High School

Honorable Mentions

  • Jordan Abbott, Allderdice High School
  • Rajan Alagar, Alagar Homeschool
  • Drake Eshleman, Delaware Valley High School
  • Deakon McCurdy, Great Valley High School
  • Sam Scarfone, Great Valley High School
  • David Smoczynski, Henderson High School

2016-2017 Teams

First Team All-State

  • Shayar Bhattacharjee, Manheim Township High School
  • Colton Sanden, Camp Hill High School
  • Sam Scarfone, Great Valley High School
  • Alex Schmidt, Lehigh Valley Academy
  • Vishwa Shanmugam, Downingtown STEM Academy
Second Team All-State
  • Dan Chen, Great Valley High School
  • Rudyard Lynch, Friends Select School
  • Ahan Patel, Manheim Township High School
  • Brandon Roe, Lancaster Mennonite High School
  • Jackie Wu, Downingtown East High School
Honorable Mentions
  • Richard Chen, Friends Select School
  • Jacob Dubner, Winchester Thurston School
  • Collin Kawan-Hemler, Delaware Valley High School
  • Sebastien La Duca, Wallenpaupack High School

2017-2018 Teams

First Team All-State

  • Richard Chen, Friends Select School
  • Sam Scarfone, Great Valley High School
  • Alex Schmidt, Lehigh Valley Academy
  • Vishwa Shanmugam, Downingtown STEM Academy
  • Jackie Wu, Downingtown East High School

Second Team All-State

  • Jakobi Deslouches, Allderdice High School
  • Jamie Faeder, Allderdice High School
  • Bryce Katch, Manheim Township High School
  • Collin Kawan-Hemler, Delaware Valley High School
  • Lily Zhang, State College High School

Honorable Mentions

  • Vijay Anne, Henderson High School
  • Anish Gadgil, Downingtown STEM Academy
  • Michael Goerlitz, Lakeland High School
  • Frani King, Delaware Valley High School
  • Dan Nguyen, Manheim Township High School
  • Aravind Sivaram, Henderson High School
Advertisements